Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija
    • JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    • Habemus Papam! – Imamo Papu!
    • Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Iz UNO objasnili zašto se najviše PDV-a prikupi u Federaciji, ali manje raspodijeli

    republikaBy republika11.04.2023No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    U jeku posljednjih verbalnih okršaja na bh. političkoj sceni kao argument je posegnuto i pitanje naplate prihoda od PDV-a. U Upravi za neizravno oporezivanje (UNO) obrazložili su kako se entitetima i Brčko distriktu vrši raspodjela tih prihoda, piše Klix.ba.

    Pojedini političari u Federaciji Bosne i Hercegovine tvrde da ovaj entitet pri ovoj raspodjeli dobije znatno manje novca od prihoda koje je ostvario na osnovu indirektnih poreza.

    Prema njihovima navodima, u FBiH se ostvari više od 70 posto od ukupnih prihoda po spomenutoj osnovi, a da prilikom raspodjele dobije između 60 i 65 posto od ukupnih prihoda. Ostatak se raspodijeli Republici Srpskoj i Brčko distriktu.

    Upravni odbor UNO, kojeg čine i entitetski ministri financija, donosi odluku o raspodjeli novca s jedinstvenog računa. Posljednja odluka je donesena prošli mjesec, a odnosi se na raspodjelu prihoda ostvarenih od travnja do lipnja ove godine. Prema toj odluci, FBiH će dobiti 62,94 posto, RS 33,51 posto i Brčko distrikt 3,55 posto.

    Među posljednjima u FBiH koji su se požalili na ovakvu raspodjelu je bivši entitetski premijer i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

    “FBiH se vraća 700 milijuna KM manje nego što građani ovog entiteta uplate u državnu kasu. Taj novac se prelijeva u RS koji dobije 600 milijuna KM više nego što uplati i Brčko distrikt dobije 100 milijun KM više. Građani FBiH odavno pokazuju solidarnost s drugim dijelovima zemlje kojima je za solidarnost nužna”, poručio je Nikšić.

    Pojašnjenje UNO-a

    No, konstatacija da FBiH dobija znatno manje nego što uplati prema obrazloženju UNO-a nije istinita. UNO naglašava da se raspodjela vrši na osnovu krajnje potrošnje.

    “Prihodi se raspodjeljuju prema krajnjoj potrošnji – svaki dio države dobije onoliko koliko je prihodovao prema potrošnji u tom dijelu zemlje. Prihodi od neizravnih poreza se ne mogu dijeliti tako da se svakome rasporede prema mjestu uplate PDV-a. Naime, ako poduzeće sa sjedištem u Sarajevu ima poslovnice diljem Bosne i Hercegovine, PDV prijavu predaje i plaća u Sarajevu. Međutim, tu je novac svih građana Bosne i Hercegovine koji su PDV platili kao krajnji kupci na računima i u FBiH, RS i Brčko distriktu, gdje god to poduzeće posluje”, objasnili su.

    Kako su napomenuli, kada se podaci svih privrednih subjekata unesu u sustav UNO, dobijaju se podaci o krajnjoj potrošnji na osnovu koje se izračunavaju koeficijenti za raspodjelu prihoda. Također su podsjetili da Brčko distrikt odlukom visokog predstavnika ima fiksni koeficijent od 3,55 posto.

    “Ako bi se koristili podaci prema mjestu uplate, savim logično bi bilo da je uvjerljivo najviše prihoda uplaćeno u Sarajevu, zato što je tu sjedište najvećeg broja velikih tvrtki, ali još jednom ističemo da su te tvrtke u Sarajevu samo uplatile PDV, a da su taj PDV platili građani širom Bosne i Hercegovine”, dodaju.

    Prema njihovim podacima, 15.600 obveznika ima sjedište u Sarajevu, što je 32 posto svih obveznika. U UNO su telekom operatere, elektroprivrede, velike lance marketa i one koji se bave prodajom akciznih proizvoda (nafte, cigareta, alkohola itd.) izdvojili kao najveće porezne obveznike, piše Klix.

    /Desk/

    izdvojeno nermin nikšić pdv raspodjela prihoda UNO
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    09.05.2025

    JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    09.05.2025

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    08.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.