Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti
    • Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO
    • U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…
    • Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući
    • Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra
    • Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije
    • Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika
    • Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Istraživanje: Žene se sigurnije osjećaju u Mostaru i Banja Luci nego u Sarajevu

    republikaBy republika15.02.2023Updated:15.02.2023No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    foto: Sarajevo

    Centar za sigurnosne studije (CSS) BiH predstavio je rezultate istraživanja koje je proveo o temi ‘Sigurnost žena u lokalnim zajednicama’, a koje se usredotočilo na faktore koji utječu na sigurnost žena u lokalnim zajednicama u BiH i njihovu percepciju policijskih službenika i druga sigurnosnim pitanja.

    Podaci, prikupljeni na reprezentativnom uzorku u okviru ankete u kojoj je sudjelovalo 206 žena iz Sarajeva, Banja Luke i Mostara, ukazuju da žene imaju pozitivnije mišljenje o policijskim službenicama koje sreću na ulici, nego o policijskim službenicima.

    Na prezentaciji su sudjelovali predsjednik CSS-a Denis Hadžović, zastupnica u Parlamentu FBiH i predsjednica Povjerenstva Zastupničkog doma Parlamenta FBiH za jednakopravnost spolova Alma Kratina, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH i predsjednik Povjerenstva za sigurnost Dragan Mioković, te direktorica Agencije BiHza ravnopravnost spolova pri Ministarstvu BiH za ljudska prava i izbjeglice Samra Filipović-Hadžiabdić.

    Gdje se žene osjećaju sigurnije

    Oni su naglasili da je jedan od važnih elemenata sigurnosti upravo sigurnost u lokalnoj zajednici, a rezultati istraživanja s tim u svezi pokazuju da se žene osjećaju nesigurnije u Sarajevu u svojim lokalnim zajednicama nego što je to slučaj u Banja Luci i u Mostaru.

    Rezultati pokazuju da oko 71% žena nije prijavilo uznemiravanje koje je doživjelo, njih 65% je doživjelo neprikladne komentare i dobacivanje, njih blizu 25% doživjelo je praćenje, dok je 11% žena žrtva fizičkog nasilja.

    Istraživačica CSS-a Lajla Leko je pojasnila da su nastojali istražiti kakvo je stanje, ispitati sigurnosne elemente iz perspektive žena u lokalnim zajednicama, prenosi Dnevni list.

    -Cilj je bio vidjeti kakva je percepcija žena o osjećaju sigurnosti, faktorima koji pozitivno ili negativno utječu na njihovu sigurnost te što savjetuju kako bi ju se moglo unaprijediti, njihovo povjerenje u policiju i mišljenje o policijskim službenicima ili policajkama, dodala je Leko. Navela je kako je cilj projekta senzibilizirati društvo, a osobito predstavnike sektora sigurnosti, zakonodavne i izvršne vlasti, na percepciju sigurnosti iz pozicije žene.

    To bi, zaključila je Leko, doprinijelo većoj vidljivosti i uvođenju rodne perspektive u sigurnost, posebno kada je u pitanju izrada politike i proces njene realizacije. S tim u svezi, Mioković je podsjetio na Rezoluciju ‘Žene, mir, sigurnost’, Vijeća sigurnosti UN-a iz 2000. godine, te na Strategiju iz 2010. godine.

    -Upravo je kroz Rezuliciju i Strategiju artikulirana činjenica da percepcija sigurnosti žena nije ista kao kod muškaraca. Stoga je apsolutno potrebno prisustvo žena u sprječavanju i kontroliranju sigurnosne krize, naveo je Mioković, koji je i sudjelovao u radu Strategije 2010. godine.

    Potrebne mjere

    Zato je preduvjet, ukazao je, povesti puno više računa o gender komponenti. Proces se odvija u pozitivnom smjeru, jer, kako je rekao, prisustvo žena u policiji u FBiH je 2010. godine iznosilo 6 – 7 posto, dok je ono danas dvostruko više te se kreće između 12 i 13 posto.

    Jedna od preporuka skupa je i nužnost adekvatnijeg izvješćivanja javnosti o radu policije, kao i veća zastupljenost žena u policiji, posebice policajki. Nužnim je ocijenjeno i prisutnost službenika koji rade u neposrednom kontaktu s građanima jer pridonose osjećaju sigurnosti.

    Također, jedna od preporuka je i dodatna edukacija za sve predstavnike institucija i civilnog društva, kroz odgoj i formalno obrazovanje, s tim da obrazovanje treba usmjeriti prema radu na prevenciji nasilja, promicanju poštivanja ljudskih prava, pružanje podrške i razumijevanje ženama, ali i drugima koji su doživjeli bilo kakav oblik uznemiravanja.

    Preporučani su i pojačano prisustvo policije na ulicama, poboljšanje lokalnog rada policije u zajednici kroz češće ophodnje, posebno u područja s većim brojem napada, kao i unapređenje videonadzora na javnim mjestima i naseljenim mjestima s ciljem smanjenja stope kriminala i poboljšanja osjećaja za sigurnost, ne samo žena, već cijele lokalne zajednice.

    Ocijenjeno je nužnim donijeti strože zakone u pogledu sankcija i kazni za sve oblike uznemiravanje i napad s ciljem smanjenja njihove prisutnosti.

    /Desk/

    #mostar #sigurnost Banja Luka izdvojeno Sarajevo žene
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    04.07.2025

    U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…

    04.07.2025

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    03.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO

    U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…

    Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.