Vlada FBiH šalje u Tursku Specijaliziranu jedinicu za spašavanje Pomoć uključuje dio Federalne specijalizirane jedinice za spašavanje iz ruševina (USAR tim), od 17 pripadnika kao interventnu pomoć, s osobnom opremom i dva potražna psa u područja pogođena potresom koji bi se radi hitnosti uputili zračnim putem.
Na inicijativu premijera Federacije Bosne i Hercegovine Fadila Novalića, Vlada Federacije BiH je na današnjoj hitnoj telefonskoj sjednici, prihvatajući informaciju o razornim potresima na područjima Republike Turske i Sirije, zadužila Federalnu upravu civilne zaštite da hitno organizira upućivanje pomoći Republici Turskoj. Pomoć uključuje dio Federalne specijalizirane jedinice za spašavanje iz ruševina (USAR tim), od 17 pripadnika kao interventnu pomoć, sa osobnom opremom i dva potražna psa u područja pogođena potresom koji bi se radi hitnosti uputili zračnim putem.
Ostatak ovog tima od 20 pripadnika jedinice s potrebnom opremom i sredstvima za spašavanje iz ruševina bit će upućena naknadno kopnenim putem, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Vlada je zadužila Federalnu upravu civilne zaštite i Federalni stožer civilne zaštite da koordiniraju upućivanje Gorske službe spašavanja Federacije BiH u funkciji Federalne službe zaštite i spašavanja u područja pogođena potresom u Republici Turskoj. Federalna uprava civilne zaštite zadužena je da Federalnom ministarstvu financija dostavi zahtjev za izdvajanje sredstava iz Tekuće rezerve Vlade Federacije za 2023. godinu za financiranje troškova angažmana federalnih specijaliziranih jedinica i službi zaštite i spašavanja.
U informaciji Federalne uprave civilne zaštite navedeno je da je Turska zatražila međunarodnu pomoć u području potrage i spašavanja, te aktivirala Mehanizam civilne zaštite Europske unije, a najhitnije su potrebni hitni medicinski timovi, kao i timovi za traganje i spašavanje (MUSAR).
Federalna uprava civilne zaštite ima organizirane specijalizirane jedinice namijenjene za izvođenje složenijih spasilačkih intervencija koje zahtijevaju brzu i efikasnu akciju spašavanja života ljudi i materijalnih dobara, te kao pomoć može ponuditi angažiranje USAR tima. Kao Federalna služba zaštite i spašavanja, Gorska služba spašavanja Federacije BiH stavila je na raspolaganje tim od 50 pripadnika sa dva potražna psa. Premijer Novalić jutros je u telefonskom razgovoru sa ambasadorom Republike Turske u BiH Sadikom Baburom Girginom izrazio saučešće porodicama nastradalih u razornom zemljotresu koji je pogodio tu zemlju, te suosjećanje s turskim narodom u ovim teškim trenucima. Tom prilikom, izrazio je opredjeljenje Vlade Federacije za pružanje pomoći i stavljanje na raspolaganje ljudskih i materijalno-tehničkih kapaciteta Federacije BiH. Tijekom razgovora zatražio je i informacije o najpotrebnijim vidovima pomoći turskom narodu, a koje bi Federacija u ovom trenutku mogla pružiti, priopćeno je.
Crveni križ BiH apelira: Pomozite ugroženima
Društvo Crvenog križa BiH pokrenulo je apel za pomoć ugroženom stanovništvu Sirije i Turske usljed razornog potresa koji je pogodio dvije zemlje. S tim u vezi aktiviran je humanitarni broj 17023, čijim pozivanjem donirate 2KM, a pokrenut je i namjenski humanitarni račun za prikupljanje druge vrste pomoći, odnosno, novčanih sredstava za pomoć stanovništvu ovih zemalja.
(Sredstva se mogu uplatiti na žiro račun od Društva Crvenog križa BiH broj 1340011130004680
Banka: ASA Banka d.d. Sarajevp
Fra Anđela Zvizdovića 1/A, 71000 Sarajevo, BiH)
Također, Crveni križ Federacije BiH formirao je i jedinicu za brzi odgovor koja je spremna, posredstvom Drštva Crvenog križa BiH, otputovati u misiju i pružiti podršku timovima Crvenog polumjeseca na terenu. Riječ je o jedinici za naprednu prvu pomoć, psihosocijalnu podršku, procjenu, planiranje i koordinaciju u sastavu od 12 članova, uglavnom medicinskog osoblja različitih specijalnosti.
Treba istaknuti i da je Društvo Crvenog križa BiH zajedno sa svojim entitetskim organizacijama – Crvenim križem Federacije BiH i Crvenim krstm Republike Srpske te Crvenim križem Brčko distrikta BiH od samog početka u komunikaciji sa Predstavništvom Turskog Crvenog polumjeseca u BiH, a potom i uredima u Turskoj i Siriji.
Kako se ne bi dogodilo da značajne količine humanitarne pomoći, koja nije tražena ostanu neiskorištene u skladištima te zbog otežanog transporta za ove dvije zemlje, ističu kako je najbolje prikupljati pomoć u vidu novca, putem humanitarnog broja ili računa, koji će se onda iskoristiti lokalano prema potrebama stanovništva koje se ubrzano mijenjaju.
”Također, pozivamo i druge nevladine i karitativne organizacije, kompanije i građane BiH da nam se pridruže u ovoj zajedničkoj humanoj akciji”, priopćili su iz Crvenog križa BiH.
/Desk/