Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dodik kaže da je “za EU sreća što Rusijom upravlja Putin”
    • Trump: Netanyahu neće biti uhićen u SAD-u
    • Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?
    • Britanci imaju novog premijera – Andyja Burnhama
    • U Kijevu i dalje prosvjedi protiv odluke Zelenskog o smjeni ministra obrane
    • Peskov kaže da su ‘Europljani u zabludi’ jer Rusija nije oslabljena ratom u Ukrajini – Možda ima deluzije?
    • Slovenska policija traži bh državljanina zbog ubojstva supruge
    • Španjolci zasluženo svjetski prvaci, Argentinci neprimjereni finalu
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Rusija kritizira EU jer je BiH dala status kandidatkinje za članstvo

    republikaBy republika23.12.2022Updated:23.12.2022No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rusija je kritizirala Europsku uniju što je Bosni i Hercegovini dala status kandidata, rekavši u petak da je to “dio napora Zapada u nametanjima svoje politike zemljama zapadnog Balkana”, prenosi Reuters.

    Prošli tjedan, lideri EU složili su se da Bosnu i Hercegovinu učine formalnim kandidatom za članstvo u bloku od 27 zemalja.

    “U kontekstu trenutne situacije u svijetu i ekspanzionističkih nastojanja Zapada, očigledno je da je ova odluka prvenstveno bila potaknuta zadatkom potpunog geopolitičkog osvajanja regije”, rekla je glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova, navodi se u priopćenju koje je izdalo rusko veleposlanstvo u Bosni i Hercegovini.

    Bosna i Hercegovina će se pridružiti Albaniji, Moldaviji, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji, Turskoj i Ukrajini, koje su već dio dugoročnog procesa koji uključuje složene pregovore o prilagođavanju lokalnih zakona zakonima EU.

    Dužnosnici EU rekli su da je odluka da se BiH odobri status kandidata uglavnom izazvana zbog straha da bi se nestabilnost nastala ratom u Ukrajini mogla proširiti na nestabilnu regiju zapadnog Balkana. Zapad je zabrinut zbog ruskog utjecaja na Balkanu, posebno u Srbiji i entitetu Republika Srpska u Bosni i Hercegovini, koji se protive sankcijama Moskvi.

    Zaharova je rekla kako je “EU iskoristila pristupne pregovore u primoravanju  balkanske zemlje da automatski usvoje vanjsku politiku bloka i odluke o sankcijama”, navodi se u priopćenju.

    Rusija je također lobirala da se zatvori Ured visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, ohrabrujući Srbe u BiH, koji su separatistički nastrojeni, da ne poštuju i ne primjenjuju odluke visokog predstavnika, prenio je Reuters.

    No, podsjetimo i da je predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik, komenitrajući kandidatski status BiH, kazao kako “to za BiH ne znači ništa” te kako će “svim političkim akterima u BiH i entitetima predložiti da od EU do 2027. godine zatraže financijsku podršku od 20 milijardi eura”.

    “To bi nam omogućilo da, uz poštovanje Ustava i Daytonskog sporazuma, do 2027. godine naše zakone, standarde i institucije uskladimo s onim u EU. Sve drugo je šarena laža”, napisao je Dodik na Twitteru.

    On je termin “šarena laža” upotrijebio nekoliko puta.

    “Pozdravljam odluku šefova vlada i država EU da BiH prepoznaju kao kandidata za članstvo u EU. Dvadeset godina od “velikog” solunskog obećanja o članstvu EU je potrošila u praznim pričama i šarenim lažima”, napisao je on na svom službenom profilu.

    /Desk/

    BiH EU izdvojeno kandidatski status marija zaharova Rusija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Dodik kaže da je “za EU sreća što Rusijom upravlja Putin”

    20.07.2026

    Trump: Netanyahu neće biti uhićen u SAD-u

    20.07.2026

    Peskov kaže da su ‘Europljani u zabludi’ jer Rusija nije oslabljena ratom u Ukrajini – Možda ima deluzije?

    20.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dodik kaže da je “za EU sreća što Rusijom upravlja Putin”

    Trump: Netanyahu neće biti uhićen u SAD-u

    Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?

    Britanci imaju novog premijera – Andyja Burnhama

    U Kijevu i dalje prosvjedi protiv odluke Zelenskog o smjeni ministra obrane

    Kolumne

    Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.