Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Zbog duga RS-a prema Viaductu još nema usvajanja proračuna BiH – SNSD želi 200 milijuna iz Središnje banke
    • NEVJEROJATNI LISAC PUTIN – Kremlj: Rusija spremna posredovati između Izraela i Irana i preuzeti iranski uranij
    • State Department dao direktivu svim američkim veleposlanstvima i konzulatima: “SAD nije uključen u jednostranu akciju Izraela protiv Irana” – Trumpove izjave govore suprotno
    • Otvoreno Neumsko ljeto 2025.
    • MUP BiH traži pomoć MUP-a RH zbog identifikacije stradalih u prometnoj nesreći kod Trebinja
    • Njemačka, Francuska i Britanija predlažu Iranu trenutne pregovore
    • Na Buni obilježena 33. godišnjica oslobađanja
    • Trump zaprijetio Iranu ako napadne SAD: “Odgovoriti ćemo punom snagom i moći američkih oružanih snaga”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Referendum – 31 godina od početka samostalnosti Republike Hrvatske

    republikaBy republika19.05.2022No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    U Hrvatskoj je prije 31 godinu, 19. svibnja 1991., održan povijesni referendum o hrvatskoj samostalnosti na kojemu se velika većina građana izjasnila za samostalnu državu, a samo manji dio za ostanak u Jugoslaviji. Odluku o raspisivanju referenduma, u tijeku pregovora o rješenju krize između republika tadašnje SFRJ, donio je predsjednik Republike Franjo Tuđman. Građanima su bila ponuđena dva pitanja na koja su mogli odgovoriti sa ‘za’ i ‘protiv’, odlučivali su na listićima plave i crvene boje.
    Pravo odlučivanja imalo je 3, 6 milijuna birača. Pitanje na plavom listiću glasilo je: Jeste li za to da Hrvatska, kao suverena i samostalna država, koja jamči kulturnu autonomiju i sva građanska prava Srbima i pripadnicima drugih nacionalnosti u Hrvatskoj, može stupiti u savez suverenih država s drugim republikama? O tom se pitanju izjasnilo 3.051.881 ili 83,6 posto birača, ‘za’ ih je zaokružilo više od 2, 8 milijuna ili 93,24 posto izašlih na referendum, protiv je glasovalo oko 127.000 birača (4,15 posto).
    Na crvenom listiću pitanje je bilo: Jeste li za to da Hrvatska ostane u Jugoslaviji kao jedinstvenoj saveznoj državi?
    O njemu je glasovalo 3.051.881 birača ili 83,6 posto, ‘za’ ih je bilo oko 164.000 (5,38 posto), ‘protiv’ nešto više od 2,8 milijuna (92,2 posto). Referendum iz svibnja ’91 otvorio je put saborskim odlukama o samostalnosti i suverenosti iz lipnja i listopada te godine. Hrvatski sabor je 25. lipnja 1991. donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske, a 8. listopada Odluku o raskidu državno-pravne sveze sa ostalim republikama i pokrajinama SFRJ, čime je Hrvatska i formalno-pravno postala samostalna i suverena.

    /Desk/
    Hrvatska referendum samostalnost
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Otvoreno Neumsko ljeto 2025.

    16.06.2025

    MUP BiH traži pomoć MUP-a RH zbog identifikacije stradalih u prometnoj nesreći kod Trebinja

    15.06.2025

    Na Buni obilježena 33. godišnjica oslobađanja

    15.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Zbog duga RS-a prema Viaductu još nema usvajanja proračuna BiH – SNSD želi 200 milijuna iz Središnje banke

    NEVJEROJATNI LISAC PUTIN – Kremlj: Rusija spremna posredovati između Izraela i Irana i preuzeti iranski uranij

    State Department dao direktivu svim američkim veleposlanstvima i konzulatima: “SAD nije uključen u jednostranu akciju Izraela protiv Irana” – Trumpove izjave govore suprotno

    Otvoreno Neumsko ljeto 2025.

    MUP BiH traži pomoć MUP-a RH zbog identifikacije stradalih u prometnoj nesreći kod Trebinja

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.