Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Kina i SAD dogovorile visinu carina – ipak neće biti kako je Trump odredio
    • Papa Lav XIV.: Obraćam se moćnicima svijeta, nikada više rat”
    • Je li četvrtak ‘Dan D’ za kraj rata – Zelenski: “Čekam Putina u Istanbulu”
    • Jesu li bol i trnci u prstima šake rani znak autoimune bolesti?
    • Raskol u obitelji Beckham, u središtu skandala su dvije žene
    • Taylor Swift pobjesnila zbog svoje slavne prijateljice
    • Sin Liama Paynea možda neće naslijediti njegovo bogatstvo od 24 milijuna funti sve do 25. godine
    • Cassie Ventura, bivša djevojka P. Diddya, snimljena je nekoliko dana prije suđenja
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Od ukupno 705, grupa europarlamentaraca poziva na promjenu strategije EU-a prema BiH: Sankcije Dodiku i obustavu pomoći RS-u

    republikaBy republika24.01.2022Updated:24.01.2022No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    U zajedničkom priopćenju, grupa europarlamentaraca iz četiri političke grupe odlučno osuđuju postupke člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, pozivajući na promjenu “strategije pomirenja” EU prema njemu.

    “Nagrađivanje secesionističke politike šalje razorno pogrešan signal bosanskohercegovačkim političarima, građanima i cijeloj regiji”, navodi se u saopćenju koje su u ponedjeljak objavili zastupnici iz političkih grupa EPP, S&D, Renew i Zeleni/EFA.

    Pozivaju Vijeće i države članice EU da slijede primjer Sjedinjenih Američkih Država i uvedu sankcije Miloradu Dodiku, izuzev ako radikalno ne promijeni smjer i ne preduzme konkretne korake za deeskalaciju trenutnih tenzija.

    “Mi, zastupnici u Europskom parlamentu, odlučno osuđujemo opasne i podjele koje su u tijeku od člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika, a koje predstavljaju namjerni pokušaj podrivanja i suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine. kao svoj ustavni poredak i druge odredbe Daytonskog mirovnog sporazuma”, navodi se u priopćenju.

    Implementacija svih projekata i pomoći koje financira EU za i unutar Republike Srpske, uključujući makrofinancijsku pomoć i financiranje IPA III, treba hitno biti predmet temeljnog preispitivanja, s ciljem da se odmah zamrzne izravno i neizravno financiranje koje bi koristilo vlasti ovog entiteta.

    Nadalje, pozivaju EU na osiguranje slobodnih i poštenih izbora u listopadu 2022. i izražavaju punu i snažnu podršku Uredu visokog predstavnika (OHR) i cijelom njegovom mandatu u Bosni i Hercegovini kao nadležnom tijelu za nadgledanje provedbe civilnih aspekte Daytonskog mirovnog sporazuma, odlučno ga braneći od javnih napada na njegov autoritet od Milorada Dodika, Srbije, Ruske Federacije i drugih aktera.

    “”Krajnje je vrijeme za čvršći, jasniji i vjerodostojniji pristup, utemeljen na demokraciji, vladavini prava, kao i 14 ključnih prioriteta koje zemlja treba ispuniti kako bi otvorila pristupne pregovore”, ističu ističu europarlamentarci.

    Potpisnici ovog priopćenja su Tineke Strik (Zeleni/EFA), Michael Gahler (EPP), Tonino Picula (S&D), Hilde Vautmans (Renew), Reinhard Bütikofer (Zeleni/EFA), Dietmar Koster (S&D), Klemen Grošelj (Renew), Romeo Franz (Zeleni/EFA).

    Pitanje je koliko će ova inicijativa imati zeleno svjetlo i kod ostalih europarlamentaraca, s obzirom da Europski parlament ukupno broji 705 zastupnika.

    Dokument u izvornom obliku pogledajte OVDJE.

    /Republika/

    #milorad dodik EU parlament izdvojeno RS sankcije
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Je li četvrtak ‘Dan D’ za kraj rata – Zelenski: “Čekam Putina u Istanbulu”

    11.05.2025

    Putin predlaže Ukrajini izravne mirovne pregovore, a istodobno na Ukrajinu napada sa 100 dronova

    11.05.2025

    Tisuće u Bratislavi prosvjedovalo zbog odlaska premijera Fica na paradu u Moskvu

    10.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Kina i SAD dogovorile visinu carina – ipak neće biti kako je Trump odredio

    Papa Lav XIV.: Obraćam se moćnicima svijeta, nikada više rat”

    Je li četvrtak ‘Dan D’ za kraj rata – Zelenski: “Čekam Putina u Istanbulu”

    Jesu li bol i trnci u prstima šake rani znak autoimune bolesti?

    Raskol u obitelji Beckham, u središtu skandala su dvije žene

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.