Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Putin i Zelenski konačno komuniciraju bez posrednika – Putinov poziv na kompromis, otvoreno pismo Zelenskog
    • Ni nakon dvije godine nema krivca za stradanja u poplavama Donjoj Jablanici
    • PIC nije izabrao novog visokog predstavnika, SAD želi Talijana, Francuska i Njemačka Francuza – Američko veleposlanstvo upozorilo: Zbog europske neodlučnosti preispitat ćemo prisustvo u BiH
    • Summit EU i Zapadnog Balkana u sjeni napetosti između Crne Gore i Srbije
    • Raguž o istupima Zahiragića na HTV-u: “Čisti šovinizam koji jednakopravnost doživljava kao zapreku vlastitoj dominaciji – zovite ga češće”
    • ‘Jadna li vam majka’ – Oštar sukob Miletića i Čovića: Šesti bošnjački izaslanik, sumnja u diplomu, kaznena djela…
    • HKD Napredak Dubrovnik, Mostar i Split potpisali Memorandum o kulturnoj, znanstvenoj i institucionalnoj suradnji
    • Zlatni jubilej – 50 godina svećeništva mons. Franje Topića
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Srbija poziva strance na cijepljenje, a Srbi ga odbijaju

    republikaBy republika05.04.2021No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Dok se većina država bori s time kako da osiguraju dovoljnu količinu cjepiva protiv koronavirusa, Srbija vodi drugu bitku – kako uvjeriti svoje građane da se cijepe. Srbija ima toliko cjepiva da ih nudi bilo kome tko stigne iz inozemstva, pokrenuvši “turizam cijepljenja“, piše agencija France Presse, a prenosi HINA.

    To je rezultat diplomatskih inicijativa Beograda na zapadu i na istoku kojima je osigurano gotovo 15 milijuna doza cjepiva za nešto manje od sedam milijuna stanovnika.

    Srbija na raspolaganju ima cjepiva Pfizera, AstraZenece, Sputnjika V i Sinopharma, pa je jedan od siromašnijih dijelova Europe ubrzo postao predvodnik cijepljenja na kontinentu.

    No podaci vlade u Beogradu pokazuje da se za cijepljenje prijavilo nešto manje od četvrtine stanovnika, prenosi francuska agencija. Nakon što je Srbija cijepila sve one koji su se požurili to učiniti, brzina cijepljenja se usporila.

    U zadnja dva tjedna ožujka, broj cijepljenih na dnevnoj razini pao je na oko 12 tisuća dnevno, gotovo upola manje nego u veljači.

    Srbija ima velike količine cjepiva, pa ga je prošli tjedan ponudila stranim državljanima, uključujući migrante.

    Vlasti su pozvale i srbijanske državljane koji još nisu primili cjepivo da se pojave na mjestu cijepljenja, bez prethodne prijave.

    “Kao Boga vas molim, javite se da dobijete cjepivo“, rekao je predsjednik Aleksandar Vučić, dodavši kako cjepiva ima i kako će ga biti još.

    Liječnici u Srbiji strahuju da je broj cijepljenja prošao svoj vrhunac.

    “Jasno je da nema dovoljno onih koji žele primiti cjepivo“, rekao je za France Presse predsjednik tamošnjeg udruženja liječnika Rade Panić.

    Utjecaj protivnika cijepljenja

    Glavni srbijanski epidemiolog Predrag Kon smatra kako je manjak interesa za cijepljenje “isključivo posljedica“ dezinformacija koje se šire po internetu.

    “Desetljećima radim ovaj posao i svjedočio sam njihovoj moći uvjeravanja“, rekao je Kon, dodavši kako “jedan do dva posto“ protivnika cijepljenja može lako utjecati na 50 posto “neodlučnih“.

    Brojni stanovnici koji dvoje oko cijepljenja inače se ne smatraju protivnicima vakcijacije. “U ovim ludim vremenima imam ozbiljnih dvojbi. Većinom zbog izostanka informacija iz relevantnih institucija“, rekao je 32-godišnji Ivan, vlasnik restorana.

    Srbijanski ministar zdravlja Zlatibor Lončar predložio je zabranu sadržaja koji potkopava kampanju cijepljenja na društvenim mrežama, a policija se počela baviti protivnicima cijepljenja, pritvorivši njih pet prošli tjedan zbog “stvaranja panike“.

    Francuska agencija piše kako je Srbija već dugo država u kojoj bujaju dezinformacije, proširene niskim povjerenjem u vlasti i druge institucije kojima vladaju korupcija i netransparentnost.

    Istraživanje koje je u listopadu provela organizacija BiEPAG pokazalo je da se više od polovice ispitanika u regiji ne misli cijepiti.

    “Oni nemaju povjerenja u način na koji država komunicira o cjepivima“, rekao je BiEPAG-ov istraživač i stručnjak za Balkan Florian Bieber.

    Sumnje potiču i liječnici koji na društvenim mrežama imaju nekoliko stotina tisuća pratitelja, a redovni su gosti nacionalnih televizija.

    “Kroz prošlu se godinu širilo opće nepovjerenje u znanost, ne nužno od državnog vodstva, ali u bliskim im medijima“, dodao je Bieber.

    Tisuće Srba u ožujku su u Beogradu prisustvovali prosvjedu protiv restriktivnih mjera na kojem su zaplesali i kolo.

    Strah od novih varijanti

    Virolozi upozoravaju da je sporo cijepljenje u kombinaciji sa sve bržim širenjem virusa najopasnija kombinacija za nastajanje novih varijanti, uključujući one koje bi mogle postati otporne na cjepivo.

    “Moramo biti svjesni da proces cijepljenja treba biti brži od virusa“, rekla je za RTS virologinja Ana Banko.

    Vučić se dosad nije cijepio, iako u javnosti stalno poziva građane da to učine. Predsjednik tvrdi da će se u samo tjedan dana nakon njega cijepiti još pola milijuna stanovnika. Liječnici ne dijele njegov optimizam.

    “Scenarij s iznenadnim, masovnim interesom za cijepljenje nije izgledan“, rekao je Panić.

    Doktori se slažu da će se “ljudi koji idoliziraju Vučića“ odlučiti na cijepljenje nakon njega, no zasad vjeruju i kako je 65 do 80 posto cijepljenih daleki cilj.

    /Republikainfo.com/

    izdvojeno Korona virus Srbija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Putin i Zelenski konačno komuniciraju bez posrednika – Putinov poziv na kompromis, otvoreno pismo Zelenskog

    05.06.2026

    Ni nakon dvije godine nema krivca za stradanja u poplavama Donjoj Jablanici

    05.06.2026

    PIC nije izabrao novog visokog predstavnika, SAD želi Talijana, Francuska i Njemačka Francuza – Američko veleposlanstvo upozorilo: Zbog europske neodlučnosti preispitat ćemo prisustvo u BiH

    05.06.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Putin i Zelenski konačno komuniciraju bez posrednika – Putinov poziv na kompromis, otvoreno pismo Zelenskog

    Ni nakon dvije godine nema krivca za stradanja u poplavama Donjoj Jablanici

    PIC nije izabrao novog visokog predstavnika, SAD želi Talijana, Francuska i Njemačka Francuza – Američko veleposlanstvo upozorilo: Zbog europske neodlučnosti preispitat ćemo prisustvo u BiH

    Summit EU i Zapadnog Balkana u sjeni napetosti između Crne Gore i Srbije

    Raguž o istupima Zahiragića na HTV-u: “Čisti šovinizam koji jednakopravnost doživljava kao zapreku vlastitoj dominaciji – zovite ga češće”

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.