Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra
    • Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije
    • Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika
    • Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida
    • Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS
    • Danska predsjedava Vijećem EU-a: Europa mora stati na vlastite noge
    • Na komemoraciju u Srebrenicu dolaze visoki dužnosnici iz EU-a
    • Dodik neće migrante iz EU-a, ali nudi RS za Trumpove migrante i ukidanje sankcija
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Kolumne

    ​Novinari u “malim sredinama”: I lokalno je važno

    republikaBy republika25.11.2015No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Piše: Faruk Kajtaz/Starmo.ba

    Generalno to je tako, ali u stvarnosti javnih društvenih odnosa, naravno postoje mnogobrojne nijanse i verzije ovog važnog javnog odnosa. Ni vlast ni novinari nisu svugdje isti, pa ni priroda njihovih odnosa nije ista, te se kreće od otvorenog upravljanja javnošću i procesima u njoj putem medija, do hrabrih medijskih izvještavanja, koja u određenom trenutku mogu dovesti u pitanje i same temelje vlasti. Stvar je dakle u poštivanju demokratskih pravila, ali i pridržavanja principa modernog i odgovornog novinarstva.

    Problem u odnosima vlasti i novinara, još jače je izražen u tzv. malim sredinama i gradovima. U velikim urbanim središtima, gdje su skoncentrisana brojna državna politička tijela vlasti i upravljanja, ali i ona koja bi ih trebala na nekim način kontrolirati, mogući problemi su barem puno vidljiviji i prisutniji u javnom kumuniciranju. Takvog pristupa, međutim uglavnom nema, kada se analizira medijska scena u manjim gradovima i lokalnim sredinama. Takve se priče uvijek nekako odvijaju u sjeni i „tamo negdje“.

    U lokalnim zajednicama postoji više problema, koji usložnjavaju odnose novinara i organa vlasti. Prije svega radi se o tome da u malim urbanim zajednicama „svi znaju sve“ i da se, generalno gledajući, odnosi između ljudi i ustanova odvijaju na puno ličnijem nivou, nego u velikim gradovima. Sve je u malim zajednicama, nekako dio opšte slike lokalnog društva, pa i sami mediji, koje se opet doživljava kao dio šireg društvenog sistema ili kao naka vrsta „produžene ruke“ vlasti. Nešto poput definiranja uloge novinara kao „društveno-politčkih radnika“ za vrijeme socijalističke Jugoslavije.

    Za lokalne moćnike je sasvim „normalno“ da se u lokalnim medijima izvještava o onome što oni smatraju da je „važno“, pa čak i ukoliko se radi o nečemu savim bizarnom. Mediji su tako u jednom manjem gradu na istoku BiH, svojevremeno praktički natjerani da kao veliku vijest objave priču o čovjeku koji je jednoj školi donirao, pazite sad – „polovnu veš mašinu“!? Priča je nažalost istinita i samo je jedan od primjera kako se vlasti odnose prema medijima u lokalnim zajednicama.

    Sličnih primjera ima na stotine u BiH, koja je, samo da posjetimo – jedna od zemalja u svijetu sa najvećim brojem medija u odnosu na broj stanovnika. Ovakav odnos je uspostavljen zbog činjenice da je većina medija, uglavnom u rukama lokalnih organa vlasti, odnosno države, jer su privatne inicijative u medijskom prostoru mahom nezanimljive ulagačima zbog malog tržišta, kao i nesrazmjernih visokih troškova u odnosu na očekivane prihode. Novinari imaju poprilično jednostavan „izbor“; biti dio nekakvog lokalno-političkog „tala“ ili pokušati ići nekim svojim putem poštivanja pravila profesije. Ukoliko se odluče za drugu opciju, u pravilu ih se etiketira dežurnim malim „zanovijetalima“ i onima koji, eto nemaju drugog posla do narušavanja lokalne „idile“.
    Ni oni koji se priključe uz vlast ne prolaze baš najbolje, jer su prisiljeni raditi za male plate i sitne pogodnosti. O podaničkom odnosu da i ne govorimo.

    Zato se ovakvim situacijama lokalni mediji i novinari u BiH mahom tretiraju poput klasičnih glasnogovornika izabranih političara i kao njihov servis za se što im treba, od lokalne izborne kampanje, do „usluga“ prijateljima, koji smatraju da se o njihovim „aktivnostima“ lokalna zajednica treba upoznati na „odgovarajući način“. Nije lako biti novinar u malim sredinama, posebno ukoliko se želi raditi mimo pravila onoga što vlast smatra „poželjnim“.

    Za svakog novinara, koji nastoji u takvim sredinama promovirati odgovorno novinarstvo treba imati veliko poštovanje, jer to nije ni malo lagan posao. Medijska zajednica u BiH, a posebno njen mehanizmi za praćenje odnosa prema novinarima i medijima trebaju imati poseban senzibilitet kada su u pitanju lokalni nivoi, jer se upravo na tim mjestima odvijaju prave „medijske drame“, za koje se uglavnom slabo zna.

    Probleme u malim sredinama zato treba učinit „vidljivijim“, jer je to prava mjera odnosa stvari u BiH, a ne ono što se događa u velikim administrativnim središtima!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    03.07.2025

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    22.06.2025

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    04.06.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida

    Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.