Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Nema primirja između SAD-a i Irana – ponovno međusobni napadi
    • Od 13 sankcioniranih osoba i pravnih lica u BiH – čak 10 na crnoj listi zbog podrške islamskom terorizmu
    • Trump prijeti stopostotnim carinama europskim državama zbog poreza na tehnološke divove
    • Tehnološki rat Washingtona i Pekinga: SAD od srpnja potpuno zabranjuje uvoz opreme Huaweija, ZTE-a i Hikvisiona
    • Između reality showa i autokracije: Što se doista događa iza kulisa Trumpova drugog mandata?
    • Crna bilanca ekstremnog toplotnog vala: U Španjolskoj zabilježeno 327 smrtnih slučajeva povezanih s vrućinama
    • Život je predug za loš brak i zato starije generacije sve češće biraju slobodu
    • Klimatski šok u Europi: Vlakovi, nuklearke i tvornice pucaju pod naletom nezapamćenih vrućina
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Tko je dobio pomoć Vlade Republike Hrvatske?

    republikaBy republika15.10.2015No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

     

    Novac se isplaćuje iz državnog proračuna, a financiraju se programi i projekti iz područja obrazovanja i znanosti, zdravstva, kulture i ostalih područja. U odluci Vlade RH navodi se kako Hrvatska, u skladu sa svojom ustavnom obvezom, kontinuirano skrbi o Hrvatima u BiH, nastojeći zaštititi njihova prava kao konstitutivnog i ravnopravnog naroda u BiH, čime se ujedno potvrđuje snažna potpora i odgovorna politika Hrvatske prema toj državi, kao susjednoj, prijateljskoj i suverenoj državi.

    Obrazovanje i znanost

    Podupirući različite programe i projekte iz područja obrazovanja, znanosti, zdravlja, kulture i drugih područja, kojima je cilj stvaranje gospodarskih i socijalnih uvjeta za ostanak Hrvata u BiH, Vlada RH je u razdoblju od 2004. do uključivo 2014. godine za tu je namjenu izdvojila sredstva u ukupnom iznosu od 243,838.000 kuna.

    Kao središnje tijelo Hrvatske za odnose s Hrvatima izvan Hrvatske, 2012. godine osnovan je Državni ured za Hrvate izvan Hrvatske, čime su u praksi implementirani Strategija i Zakon o odnosima s Hrvatima izvan Hrvatske te je stvoren jasan i učinkovit institucionalni okvir za sustavno održavanje i razvijanje odnosa s Hrvatima izvan Hrvatske: kako s hrvatskim iseljeništvom, pripadnicima hrvatske manjine u 12 europskih država, tako i s Hrvatima u BiH.

    Ukoliko idemo konkretno po projektima, po programima i projektima iz područja obrazovanja i znanosti, za koje je ukupno odobreno 5,350.000 kuna, Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru za projekt “ Osnivanje informacijsko – tehnološko-inovacijskog centra (ITIC)” dobio je 300.000 kuna, Franjevački samostan sv. Petra i Pavla za projekt “Studentski dom za siromašnije studente, Međunarodni istraživački centar za dijalog, pučka kuhinja i BookCrossing” 1,4 milijuna kuna, Javna ustanova Dječji vrtić “Bajka” Posušje za projekt “Dogradnja Dječjeg vrtića ‘Bajka’ Posušje” 400.000 kuna, Opća gimnazija Katoličkog školskog centra za projekt “Potpora radu Opće gimnazije Katoličkog školskog centra u Banjoj Luci-plaćanje djelatnika” 720.000 kuna, Općina Orašje za projekt “Vanjska i unutarnja stolarija na sportsko kulturnom centru u Orašju” 400.000 kuna, Općina Grude za projekt “Dogradnja Osnovne škole Ruđera Boškovića” 600.000 kuna, Osnovna škola Marka Marulića Ljubuški za projekt “Projekt izgradnje namjenske učionice ‘Stvaraonice’ i obnove učionica” 130.000 kuna, Osnovna škola Žepče za projekt “Završetak uređenja nadograđenog aneksa Osnovne škole (Mala škola) – II. (završna faza)” 300.000 kuna, Srednja strukovna škola Silvija Strahimira Kranjčevića Livno za projekt “Rekonstrukcija krovišta s izradom potkrovlja” 600.000 kuna te Srednja škola “Novi Travnik” za projekt “II. faza izgradnje Srednje škole” 500.000 kuna.

    Zdravstvo i kultura

    Kada su u pitanju programi i projekti iz područja zdravstva ukupno je odobreno 5, 260.000 kuna. Ako gledamo pojedinačno, Domovi zdravlja Kreševo, Busovača i Jajce u sklopu jednog programa za nabavu tri ultrazvučna aparata dobili su 700.000 kuna, Dom zdravlja Stolac za nabavu medicinske opreme dobio je 260.000 kuna, Dom zdravlja Orašje za projekt “Obnova poplavljene Obiteljske ambulante Vidovice” 100.000 kuna, Hrvatska bolnica “Dr. fra Mato Nikolić” Nova Bila za projekt “Izgradnja šeste lamele” 2,5 milijuna kuna te Sveučilišna klinička bolnica Mostar za projekt “Projekt rekonstrukcije krova Hemodijalize i nabave medicinske i nemedicinske opreme” 1,7 milijuna kuna.
    Ako govorilo o projektima i programima iz područja kulture, iz hrvatskog proračuna ukupno je odobreno pet milijuna kuna. Franjevačka knjižnica Mostar za projekt obnove dobila je 300.000 kuna, Franjevački samostan “Sv. Ivana Krstitelja” u Kraljevoj Sutjesci za projekt “Sanacija crkve u Kraljevoj Sutjesci – Faza III – dio tri, fasada objekta crkve” 400.000 kuna, Franjevački samostan sv. Katarine Kreševo za projekt “Nastavak izgradnje Franjevačkog muzeja u Kreševu” 400.000 kuna, Franjevački samostan Guča Gora za obnovu porušenog i devastiranog samostana dobili su milijun kuna.
    Nadalje, Franjevački samostan sv. Luke Jajce za projekt “Izvođenje II. faze radova na unutarnjem uređenju crkve Uznesenja BDM u Jajcu” dobio je 500.000 kuna, Franjevački samostan Uznesenja BDM Široki Brijeg za projekt “Rekonstrukcija zgrade sjemeništa s osnovnim sadržajem knjižnice i muzeja” 500.000 kuna, Hrvatski leksikografski institut Bosne i Hercegovine za projekt “Hrvatska enciklopedija BiH – treći svezak” 300.000 kuna, Hrvatsko kulturno društvo Napredak Derventa “Rekonstrukcija i adaptacija Hrvatskog doma (doma kulture) u Derventi” 300.000 kuna, Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo “Zora” Struge-Gorica, Čapljina za projekt “Završetak gradnje, unutarnje i vanjsko uređenje Kulturnog doma (EDUKS-a)” 300.000 kuna, Javna ustanova za kulturu “Hrvatski dom” Kupres za projekt “Obnova krova i centralnog grijanja u Javnoj ustanovi za kulturu ‘Hrvatski dom’” 400.000 kuna, Udruga “Matica hrvatska u Sarajevu” za projekt “Manifestacija ‘Dani Matice hrvatske u Sarajevu 2015.’” 100.000 kuna, Udruga Hrvatska kulturna zajednica Troplet za projekt “Kazalište za sve: Abeceda književnosti” 300.000 kuna, Udruga filmski festival Dani hrvatskog filma za projekt “ Dani hrvatskog filma Orašje 2015.” 100.000 kuna te Hrvatska glazbena unija Županije Zapadnohercegovačke Široki Brijeg – “HGU Široki Brijeg” za projekt “West Herzegowina Fest No.13 – Međunarodni festival stvaralaštva” 100.000 kuna.

    Ostala područja

    Posljednja kategorija bili su programi i projekti iz ostalih područja, za što je ukupno otišlo 4, 390.000 kuna. Općina Usora za projekt “Izgradnja dvotračnog mosta preko rijeke Usora” dobila je 900.000 kuna, Caritas Vrhbosanske nadbiskupije Sarajevo za projekt “Dom za starije i nemoćne osobe Dr. Ivan Evanđelist Šarić, Kiseljak-Lug” 1,7 milijuna kuna, Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO iz Maglaja za projekt “Zbrinjavanje hrvatskih obitelji iz općine Maglaj nastradalih u poplavama i klizištima 2014. iz općine Maglaj” 250.000 kuna, Udruga građana “Naš dom Borovica” Borovica-Vareš za projekt “Stvaranje preduvjeta za održivi povratak: Rekonstrukcija putnog pravca Križ – Sastavci u ukupnoj dužini od 6050m” 240.000 kuna, Udruga mladih Drijenča za projekt “Rekonstrukcija – asfaltiranje puta Drijenča (općina Čelić) – Obodnica Gornja (općina Tuzla)” 500.000 kuna te Općina Ljubuški za projekt “Izgradnja dnevnog centra za djecu s posebnim potrebama” 800.000 kuna.

    (Dnevni list)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Nema primirja između SAD-a i Irana – ponovno međusobni napadi

    28.06.2026

    Od 13 sankcioniranih osoba i pravnih lica u BiH – čak 10 na crnoj listi zbog podrške islamskom terorizmu

    28.06.2026

    Plenković u Dubrovniku pozvao Hrvate iz BiH na izbore i podržao Darijanu Filipović za članicu Predsjedništva

    27.06.2026
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Nema primirja između SAD-a i Irana – ponovno međusobni napadi

    Od 13 sankcioniranih osoba i pravnih lica u BiH – čak 10 na crnoj listi zbog podrške islamskom terorizmu

    Trump prijeti stopostotnim carinama europskim državama zbog poreza na tehnološke divove

    Tehnološki rat Washingtona i Pekinga: SAD od srpnja potpuno zabranjuje uvoz opreme Huaweija, ZTE-a i Hikvisiona

    Između reality showa i autokracije: Što se doista događa iza kulisa Trumpova drugog mandata?

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.