Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Nema primirja između SAD-a i Irana – ponovno međusobni napadi
    • Od 13 sankcioniranih osoba i pravnih lica u BiH – čak 10 na crnoj listi zbog podrške islamskom terorizmu
    • Trump prijeti stopostotnim carinama europskim državama zbog poreza na tehnološke divove
    • Tehnološki rat Washingtona i Pekinga: SAD od srpnja potpuno zabranjuje uvoz opreme Huaweija, ZTE-a i Hikvisiona
    • Između reality showa i autokracije: Što se doista događa iza kulisa Trumpova drugog mandata?
    • Crna bilanca ekstremnog toplotnog vala: U Španjolskoj zabilježeno 327 smrtnih slučajeva povezanih s vrućinama
    • Život je predug za loš brak i zato starije generacije sve češće biraju slobodu
    • Klimatski šok u Europi: Vlakovi, nuklearke i tvornice pucaju pod naletom nezapamćenih vrućina
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    NOVA AFERA Lijanović i četvorica uhićeni zbog sumnji u zlouporabu poljoprivrednih poticaja

    republikaBy republika28.09.2015No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Tužiteljstvo ove županije Lijanovića sumnjiči da je, dok je obavljao funkciju ministra u Vladi FBiH, organizirao udruženje, u kojem su bile i ostale osumnjičene osobe, radi činjenja krivičnog djela zloupotreba položaja i ovlasti, a vezano za isplatu poticaja u poljoprivredi na području Tuzlanske županije i šire u FBiH  u periodu od najmanje tri godine, od 2011. do kraja 2014. godine.

    Radi se isplatama poticaja po javnim pozivima Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH u 2011., 2012. i 2013. godini, za sufinansciranje poljoprivrednih izvoznika šljive i krastavaca iz FBiH, te za kapitalna ulaganja i investicije u poljoprivredi na istom području. Tužiteljstvo Lijanovića sumnjiči da je organizirao udruženje koje je uvjetovalo poljoprivrednike da, prilikom i nakon isplate poticaja u poljoprivredi, pripadnicima udruženja u gotovini isplaćuju polovicu uplaćenih poticaja.

    Prema Tužiteljstvu, postoje osnovi sumnje da su Lijanović i članovi udruženja u ovom periodu sebi protupravno pribavili oko 700.000 KM, te da su, također uvjetovanjem poljoprivrednika, pokušali sebi pribaviti veći iznos novca, na što pojedini  poljoprivrednici nisu pristajali.

    Ovoj akciji je prehodila složena i kompleksna istraga koju je vodilo Županijsko tužiteljstvo u suradnji i sinergiji sa istražiteljima FUP-a, a  koja je trajala oko godinu dana.

    Po nalogu glavnog županijskog tužitelja formiran je istražni tim Tužiteljstva koji kontinuirano surađuje sa istražiteljima FUP-a u radu na ovom predmetu.

    Nakon lišenja slobode nad osumnjičenim će biti izvršena kriminalistička obrada, te će u narednom periodu biti predati u nadležnost Tužiteljstva i ispitani.

    Tužiteljstvo TŽ-a prethodno je podiglo optužnice protiv korisnika poticaja

    Također, ovo Tužiteljstvo je u prethodnom periodu podiglo 12 optužnica protiv korisnika poticaja u poljoprivredi u okviru projekta  -Model ruralnog razvoja- i raspisanog poziva pomenutog Ministarstva u 2012. godini za kapitalna ulaganja i investicije u poljoprivredi, kojima se na teret stavlja krivično djelo obmana pri dobijanju kredita ili drugih pogodnosti. Također u svezi s istim vodi se i još pet istraga.

    Optuženim se na teret stavlja da su, iako su bili svjesni i znali da kapitalna ulaganja i investicije u poljoprivredi nisu realizirali u periodu od lipnja 2010. do kraja 2011. godine, kako je bilo definirano Javnim pozivom iz 2012. godine, nego znatno ranije, nelegalno ostvarili to pravo.
    U 12 optužnica je navedeno da su činjenjem krivičnog djela sebi pribavili protupravnu imovinsku korist u iznosu od ukupno 530.000 KM. Radi se o podsticajima koji su isplaćivani poljoprivrednicima u Čeliću, Kalesiji, Tuzli, Kladnju, Gradačcu i Srebreniku.

    Tužiteljstvo je  u skladu sa odredbama Krivičnog zakona FBiH od nadležnih sudova tražilo oduzimanje imovinske koristi od optuženih.

    Iz Tužiteljstva napominju da će više informacija o ovom predmetu predstaviti nakon što pet osumnjičenih budu predani u njihovu nadležnost, kada će se donijeti službeni nalog o provođenju istrage i osumnjičeni ispitati.

    /Republikainfo.com/

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Nema primirja između SAD-a i Irana – ponovno međusobni napadi

    28.06.2026

    Od 13 sankcioniranih osoba i pravnih lica u BiH – čak 10 na crnoj listi zbog podrške islamskom terorizmu

    28.06.2026

    Plenković u Dubrovniku pozvao Hrvate iz BiH na izbore i podržao Darijanu Filipović za članicu Predsjedništva

    27.06.2026
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Nema primirja između SAD-a i Irana – ponovno međusobni napadi

    Od 13 sankcioniranih osoba i pravnih lica u BiH – čak 10 na crnoj listi zbog podrške islamskom terorizmu

    Trump prijeti stopostotnim carinama europskim državama zbog poreza na tehnološke divove

    Tehnološki rat Washingtona i Pekinga: SAD od srpnja potpuno zabranjuje uvoz opreme Huaweija, ZTE-a i Hikvisiona

    Između reality showa i autokracije: Što se doista događa iza kulisa Trumpova drugog mandata?

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.