Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”
    • Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem
    • Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”
    • Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica
    • Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?
    • Inzko u otvorenom pismu PIC-u apelira: S najvećom pažnjom odvagajte odluku o visokom predstavniku, posljedice bi mogle biti nepopravljive
    • Istraživanje o prisutnosti žena u medijima – Pehlić: “Nikada ne možete uvrijediti muškarca kao što možete uvrijediti ženu”
    • Trump šalje američkog generala za novog veleposlanika u BiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Počasni predsjednik HKD Napredak, prof.dr.Franjo Topić na okruglom stolu ‘Lustracija između fašizma i antifašizma’

    republikaBy republika25.06.2020Updated:25.06.2020No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Okrugli stol o temi “Lustracija između fašizma i antifašizma” održan je jučer u Sarajevu u organizaciji ministrice civilnih poslova Bosne i Hercegovine Ankice Gudeljević.

    Cilj okruglog stola, kako je istaknuto, jeste otvoriti politička pitanja koja nikada u javnosti nisu otvorena na znanstveno relevantan način, kroz argumentiranu raspravu neistomišljenika.

    Ministrica Ankica Gudeljević je ukazala na važnost razgovora o problemima koji se pojavljuju u bh. društvu.

    -Htjeli smo, prije svega čuti stav profesora, akademske zajednice, jer događanja na sarajevskim ulicama i napadi na Katoličku crkvu su pokazali da u BiH imamo itekako otvorenih tema o kojima trebamo razgovarati kako bismo se bolje razumjeli, kako bismo izbjegli sve moguće tenzije i ostvarili bolji suživot- kazala je Gudeljević u izjavi za medije.

    Jedan od sudionika okruglog stola bio je i počasni predsjednik HKD Napredak i teolog prof. dr. Franjo Topić koji je prije samog početka okruglog stola za medije u zgradi Parlamentarne skupštine BiH prokomentirao nedavno održanu misu za Bleiburške žrtve u Sarajevu.

    “Predložit ću dvije stvari. Najprije da vjerski lideri četiri dominantne konfesije u BiH obiđu  stratišta po svom izboru, te predstavnici četiri nacionalna društva, čisto da to bude prilog pomirenju i zalog za budućnost. Također ću predložit da se pri prvom narednom popisu uvede rubrika stradalih u Drugom svjetskom ratu, čisto da se konačno definira ta brojka i da nam ne stvara nesporazume”, naveo je Topić.

    Sudionici okruglog stola, akademici i profesori, Gajo Sekulić, fra Mile Babić, Sedad Bešlija, Ugo Vlaisavljević, Franjo Topić, Željko Vujadinović, Dražen Barbarić i drugi, u panel diskusijama nastojali su odgovoriti na pitanja kao što je: teret naslijeđa ideoloških interpretacija prošlosti, zagonetni karakter totalitarizma, naslijeđe jugoslavenskog socijalizma, aktualne konfrontacije kao trajne matrice interpretacije prošlosti.

    /Republikainfo.com/

    Franjo Topić HKD Napredak
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem

    03.06.2026

    Istraživanje o prisutnosti žena u medijima – Pehlić: “Nikada ne možete uvrijediti muškarca kao što možete uvrijediti ženu”

    02.06.2026

    Mladi kriminalci – U Zagrebu poduzetnika ucjenjivali kripto milijunima, zapalili mu dva Lamborghinija

    31.05.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem

    Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.