Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”
    • Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem
    • Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”
    • Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica
    • Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?
    • Inzko u otvorenom pismu PIC-u apelira: S najvećom pažnjom odvagajte odluku o visokom predstavniku, posljedice bi mogle biti nepopravljive
    • Istraživanje o prisutnosti žena u medijima – Pehlić: “Nikada ne možete uvrijediti muškarca kao što možete uvrijediti ženu”
    • Trump šalje američkog generala za novog veleposlanika u BiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Večernji list otkrio da njihov bivši kolumnist, sada kandidat na listi MOST-a Nino Raspudić, u prvom braku nije bio crkveno vjenčan – vjenčat će se u drugom

    republikaBy republika19.06.2020Updated:19.06.2020No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Ljubav koja je planula između filozofkinje i bioetičarke Marije Selak Raspudić te filozofa i književnika Nine Raspudića još tijekom snimanja HRT-ove emisije ‘Peti dan’ nakon izbora bit će okrunjena i odlaskom pred oltarm piše  Verčernji list HR.
    Raspudići, koji su trenutačno fokusirani na političku karijeru i ulazak u Sabor, ne bude li drugog vala koronavirusa, ove će jeseni sudbonosno ‘da’ izreći i u Crkvi. Par se već civilno vjenčao daleko od očiju javnosti, a njihovu tajnu sasvim nehotice otkrio je Nikola Grmoja koji je početkom travnja u Facebook emisiji ugostio Mariju Selak.
    Uskoro pred oltarom
    Iako ju je Grmoja najavio pod djevojačkim prezimenom ubrzo je na ekranu osvanuo i potpis sugovornice u kojem je potpisana s Marija Selak Raspudić. Najavljeno vjenčanje Nine Raspudića otvorilo je pitanje kako će kandidat Mosta u drugoj izbornoj jedinici realizirati crkveni brak s voljenom Marijom s obzirom na to da je već bio u braku iz kojeg ima i jedno dijete.
    Neslužbeno doznajemo da Raspudić svoj prvi brak nije crkveno ozakonio pa ne postoje prepreke da ljubav s partnericom s kojom ima i 7-mjesečnu kćer Danicu i crkveno formalizira. Za razliku od Raspudića, za neke je Hrvate poništenje braka bilo pravi pothvat jer su zbog njega morali ići čak do Vatikana. Marko Perković Thompson i Danijela Martinović i dalje su najpoznatiji Hrvati koji su dobili crkveno poništenje braka.
    Vjenčali su se 1995. u crkvi sv. Dominika u Splitu, a nakon toga tri su godine živjeli u tajnom braku. U studenom 2005. Crkva je poništila njihov brak. Točnije, Međubiskupijski crkveni sud u Splitu proglasio je nevaljanost njihove bračne zajednice nakon višegodišnjeg procesa. O razlozima razvoda nikada nisu govorili javno, Danijela je kasnije sreću pronašla uz Petra Grašu, a Thompson uz suprugu Sandru s kojom ima petero djece.
    Crkveno poništenje braka prije tri godine dobila je i Nina Badrić koja je bila udana za Bernarda Krasnića. Proces je trajao čak četiri godine, a detalje su bivši supružnici odlučili zadržati za sebe jer po kanonskom pravu svi detalji iz procesa ostaju tajna deset godina nakon okončanja istoga.
    Kroz iscrpan proces ništavnosti braka prošla je i pjevačica Pamela Ramljak koja se 2010. godine nakon godinu dana braka razvela od prvog supruga Stojana Rakića. Molbu za crkveno poništenje braka podnijela je iste godine u Beču gdje su živjeli i vjenčali se. Stojan, koji je bio pravoslavac, poništenje je dobio vrlo jednostavno, dok je Pamela s druge strane trebala proći kroz iscrpniji i dulji proces koji joj se na kraju isplatio. Danas je u sretnom braku sa suprugom Mladenom Salajsterom s kojim ima sina Antuna, a u njihovu obitelj uskoro stiže i malena djevojčica.
    Valjani razlozi
    Iako o razlozima za crkveno poništenje braka nitko nije govorio javno, moguće ga je dobiti u tri opravdana slučaja. Na stranicama Međubiskupijskog suda u Zagrebu stoji da se “vrlo mali broj sklopljenih ženidbi može proglasiti ništavnim, tj. nevaljanim, a to su one u kojima postoji: osobna nesposobnost stranaka (zapreke), nedostaci u ženidbenoj privoli te nedostaci u kanonskom obliku.” Postupak se može pokrenuti ako jedan ili oba partnera opravdano sumnjaju u valjanost ženidbe. “Potrebno je najprije obaviti savjetodavni razgovor ili s vlastitim župnikom ili u obiteljskom savjetovalištu ili s crkvenim pravnikom kako bi se vidjelo postoji li pravni temelj (kanonski razlozi) za pokretanje parnice i kojim dokazima stranka raspolaže”, pojašnjava se na stranicama Međubiskupijskog suda.
    (Izvor: Večernji list HR)
    crkveno vjenčanje izdvojeno Marija Selak Raspudić Nino Raspudić
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    03.06.2026

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    03.06.2026

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    03.06.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem

    Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.