Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”
    • Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika
    • Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka
    • Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi
    • Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”
    • Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska
    • Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?
    • Poniženi branitelji i obezvrijeđena država – braniteljski dodatak 1,5 KM mjesečno – Ništavnih 65 KM za skoro četiri godine obrane BiH – manje od dnevnice bilo kojeg političara
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Nijedna država članica EU-a još nije postigla ravnopravnost žena i muškaraca

    republikaBy republika06.03.2020No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Europska komisija je u četvrtak predstavila strategiju za ravnopravnost žena i muškaraca za razdoblje 2020.-2025. kojom želi dati novi poticaj u uklanjanju neravnopravnosti u plaćama ili napredovanju u karijeri.

    “Danas započinjemo novo poglavlje za rodnu ravnopravnost u Europskoj uniji. Ženska perspektiva je hitno potrebna u sve nestabilnijem svijetu”, izjavila je Vera Jourova, potpredsjednica Komisije za vrijednosti i transparentnost.

    Komisija ističe da je EU na prvom mjestu po rodnoj ravnopravnosti i da je posljednjih desetljeća postignut znatan napredak u tom području, ali rodno uvjetovano nasilje i stereotipi i dalje su prisutni.

    Svaka treća žena u EU-u bila je žrtva fizičkog i/ili seksualnog nasilja. Iako fakultete završava više žena nego muškaraca, one zarađuju u prosjeku 16 posto manje nego muškarci, a žene su na samo 8 posto direktorskih mjesta u najvećim poduzećima u EU-u, navodi Komisija.

    “Rodna ravnopravnost jedna je od temeljnih vrijednosti Europske unije, ali se još nije ostvarila u praksi. U poslovnom i političkom životu, kao i u društvu u cjelini, svoj puni potencijal možemo postići samo ako iskoristimo sav svoj talent i raznolikost. Ne možemo napredovati ako uključimo samo polovinu stanovništva, iskoristimo samo polovinu ideja i polovinu energije.

    Provedbom Strategije za rodnu ravnopravnost nastojat ćemo ostvariti veći i brži napredak prema ravnopravnosti muškaraca i žena”, rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

    Komisija navodi da bi poboljšanjem u području ravnopravnosti muškaraca i žena, BDP u Europskoj uniji mogao porasti najmanje 6 posto do 2050. godine.

    Strategija sadržava neke zakonodavne prijedloge koje je Komisija predložila još prije nekoliko godina poput prijedloga o povećanju broja žena u upravama poduzeća, što je predloženo još 2012. ili prijedloga za borbu protiv rodno uvjetovanog nasilja iz 2014.

    Nijedna država članica još nije postigla ravnopravnost žena i muškaraca

    Nijedna država članica još nije postigla ravnopravnost žena i muškaraca. Napredak je spor te i dalje postoje razlike na temelju spola u zapošljavanju, plaći, skrbi i mirovinama.

    U strategiji se navodi niz ključnih mjera za premošćivanje tih razlika i ispunjavanje poslovnog, političkog i društvenog potencijala Europe, među kojima su: stati na kraj rodno uvjetovanom nasilju i stereotipima, zajamčiti ravnopravno sudjelovanje i prilike na tržištu rada, kao i jednaku plaću te postići rodnu ravnotežu na rukovodećim položajima i u politici.

    Komisija najavljuje da će poticati sudjelovanje žena u politici, među ostalim na izborima za Europski parlament 2024., kroz financiranje i razmjenu najboljih praksi.

    Budući da želi biti primjer drugima, Komisija će nastojati postići rodnu ravnotežu i do kraja 2024. imati najmanje 50 posto žena na svim razinama upravljanja unutar Komisije.

    Zbog poteškoća u ratifikaciji Istanbulske konvencije, Komisija najavljuje zakon za kriminalizaciju nasilja nad ženama.

    Po podacima Komisije, čak 33 posto žena u EU-u doživjelo je fizičko i/ili seksualno nasilje, a 55 posto doživjelo je seksualno uznemiravanje. Stoga Komisija namjerava područja kaznenih djela za koja je moguće usklađivanje u cijeloj Europi proširiti na određene oblike nasilja nad ženama, poput seksualnog uznemiravanja, zlostavljanja žena i sakaćenja ženskih spolnih organa.

    EU je 13. lipnja 2017. potpisala Istanbulsku konvenciju, prvi obvezujući međunarodni instrument za ravnopravnost spolova i sprečavanje nasilja nad ženama. Ali, šest zemalja članica još nije ratificiralo tu konvenciju niti se očekuje da će to uskoro napraviti.

    To su Bugarska, Češka, Latvija, Litva, Mađarska i Slovačka.

    Stoga u Komisiji kažu da će objaviti zakonodavni prijedlog koji bi pružao istu razinu zaštite kao i Istanbulska konvencija. Također ističu da kao temeljni cilj ostaje da sve zemlje ratificiraju Istanbulsku konvenciju.

    (Izvor: HINA)

    EU izdvojeno muškarci ravnopravnost spolova žene
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    18.07.2026

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    18.07.2026

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    17.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka

    Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.