U Gradskoj vijećnici Mostara jutros je održan sastanak predstavnika Grada Mostara, deponije JP Deponije Uborak s predstavnicima građanske inicijative „Jer nas se tiče“, mještana nastanjenih oko deponije Uborak, priopćeno je iz Gradske uprave.
Predstavnici inicijative „Jer nas se tiče“ predstavili su svoje zahtjeve gradonačelniku Mostara Ljubi Bešliću, a s većinom tih zahtjeva, koji su u njegovoj zakonskoj nadležnosti, gradonačelnik se složio i spreman je raditi na njihovu ispunjenju. Oni zahtjevi koje nisu u njegovoj nadležnosti, već se tiču isključivo Gradskog vijeća i viših razina vlasti, gradonačelnik ne može preuzeti odgovornost na njihovo ispunjenje.
Na sastanku je gradonačelnik Bešlić upoznao predstavnike Inicijative sa sadržajem razgovora koje imao s čelnicima stranaka HDZ-a BiH i SDA tijekom njihovog sastanka jučer u Mostaru, te potporom koju su i oni spremni osigurati kako bi se riješio problem odlaganja otpada na sanitarnoj regionalnoj deponiji Uborak.
6 zahtjeva Inicijative ‘Jer nas se tiče’
Predstavnici Inicijative ‘Jer nas se tiče’ pred gradonačelnika Bešlića došli su sa šest zahtjeva:
1. Neprelazak (neproširenje) deponije na lijevu stranu potoka Sušice (zemljište gdje je proveden postupak eksproprijacije).
2. Do popunjavanja kapaciteta trenutno aktivne kasete za odlaganje otpada, odrediti novu lokaciju za deponiju (po mišljenju i preporuci inspektora, maksimalno do 3-4 mjeseca).
3. Sanacija završenih kaseta u što kraćem roku i ugradnja pročišćivača za procjedne vode sa deponije, koje se ulijevaju u potok Sušicu.
4. Poboljšanje načina gazdovanja otpadom na deponiji, u periodu do zatvaranja deponije, kako bi se smanjio štetni utjecaj na zdravlje ljudi i okolinu.
5. Završiti sve započete kasete na deponiji i prekinuti odlaganje otpada na lokalitetu Uborak u roku od 12 do 18 mjeseci.
6. Izvješćivati javnost svaka 3 mjeseca o učinjenim koracima po pitanju prethodnih pet točaka.
No, gradonačelnik Bešlić odmah je izvjestio da zahtjevi pod točkom 1, 2 i 5 nisu isključivo u nadležnosti gradonačelnika Mostara i u iste se trebaju uključiti više razine.
6 točaka Prijedloga sporazuma Gradske uprave
Također, na jutrošnjem sastanku od strane Grada Mostara predstavnicima inicijative ponuđen Sporazum o kojem se oni tijekom dana trebaju očitovati.
Ovaj prijedlog Sporazuma Gradske uprave, gradonačelnika Mostara Ljube Bešlića i predstavnika Inicijative ‘Jer nas se tiče’, Nijaza Hodžića, Omera Hujdura i Nedžada Dedovića, predviđen je u šest točaka:
1. Zbog ugroženosti zdravlja i života građana u Mostaru, odmah će se dozvoliti odvoz komunalnog otpada te deponiranje istoga na deponiju JP Deponija Mostar.
2. Uključiti će se sve razine vlasti u rješavanju problema Regioalne deponije Uborak-Buđevci.
3. Osigurati nužna sredstva za kvalitetni rad na zbrinjavanju otpada (osuvremenjivanje) i poboljšati našin upravljanja aktualnom deponijom.
4. Pokrenuti će se izrada potrebnih studija nužnih za dobivanje okolišne dozvole.
5. Pokrenuti će se osiguravanje sredstava za sanaciju i zatvaranje stare deponije uz pomoć Vlade FBiH i međunarodnih organizacija.
6. Pokrenuti prikupljanje sredstava (domaća i inozemna) za ugradnju prečistača za procjedne vode koje se ulijevaju u potok Sušicu.
Inače, za danas, četvrtak, u 14 sati, zakazan je nastavak jučer započete izvanredne sjednice Stožera civilne zaštite Grada Mostar. Na sjednici je već bilo riječi o poduzimanju mjera u cilju prevencije i zaštite zbog opasnosti širenja koronavirusa, a u tom kontekstu posebice je naglašeno kako blokada Deponije i ne odvoženje komunalnog otpada u Mostaru te gomilanja smeća na ulicama grada, znatno povećava rizike za razvoj zaraznih bolesti.