Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra
    • Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije
    • Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika
    • Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida
    • Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS
    • Danska predsjedava Vijećem EU-a: Europa mora stati na vlastite noge
    • Na komemoraciju u Srebrenicu dolaze visoki dužnosnici iz EU-a
    • Dodik neće migrante iz EU-a, ali nudi RS za Trumpove migrante i ukidanje sankcija
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    OPET NIŠTA Čović i Dodik danas su se “našli”, zaključili da su ipak partneri i da se moraju češće “nalaziti”

    republikaBy republika04.03.2020No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Nakon održanog sastanka, na kome se razgovaralo o aktualnoj političkoj situaciji i formiranju vlasti, predsjednici stranaka obratili su se javnosti na konferenciji za medije, ali bez ijednog konkretnog zaključka, rješenja ili usuglašenog stava po razmatranim pitanjima.

    Izaslanstvo Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HDZ BiH) i Stranke demokratske akcije (SDA) sastali su se danas u Domu HDZ-a BiH u Mostaru. Stranačka izaslanstva predvodili su predsjednik HDZ-a BiH dr. Dragan Čović i predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

    Čović o povjerenju

    Nakon održanog sastanka, na kome se razgovaralo o aktualnoj političkoj situaciji i formiranju vlasti, predsjednici stranaka obratili su se javnosti na konferenciji za medije, ali bez ijednog konkretnog zaključka, rješenja ili usuglašenog stava po razmatranim pitanjima.

    Čović je kazao de će se “izbori u Mostaru ove jeseni održati”, dok je Izetbegović potvrdio da je “model izbora vijećnika Grada Mostara gotovo dogovoren, ali da ostaje još razgovarati o izmjenama gradskog Statuta”.

    „Tražili smo rješenje kako bismo stabilizirali odnose u BiH i to u mjeru u kojoj dvije stranke predvode dva naroda. Posvetili smo dosta vremena Mostaru i pokazali smo da možemo uraditi neke iskorake. Izbori će biti održani i sada u parlamentarnoj proceduri moramo doći do rješenja. Sada imamo i jednu ekološku dimenziju tj. probleme s deponijom Uborak. Napravit ćemo zajedničku izjavu te sa partnerima s viših razina vlasti i međunarodnim institucijama pokušat ćemo naći jedno trajno rješenje za ovaj problem“, istaknuo je Čović.

    On je kazao kako je puno stavova približeno ali… „Daleko smo od toga da kažemo da smo strateške poglede usaglasili. Opće opredjeljenje je da se za lokalne izbore osigura maksimalni standard za održavanje izbora i da Mostar ove godine ima izbore“.

    „Ako želimo razgovarati i o drugim stvarima onda se mora mijenjati Izborni zakon. Zajednički ćemo to tražiti. Ovo o čemu razgovaramo je razumno. To su strateške odluke jer se netko mora odreći biranja hrvatskom narodu članova Predsjedništva. Zato se trudimo na bazi pomirljivih stavova doći do rješenja“, rekao je Čović. Dodao je kako su po pitanju lokalnih izbora prihvatljive sve solucije koje će proći kroz parlamentranu proceduru te kazao kako se i izbor legitimnog predstavljanja naroda s viših razina, reflektira i na niže razine.

    “Ključ stabilnosti naših odnosa počiva na povjerenju“, naglasio je predsjednik HDZ-a BiH te istaknuo da se “ono dokazuje kroz izborni proces, da jedan narod drugom ne bira predstavnike”.

    Naglašeno je kako je današnji sastanak važan zbog stvaranja stabilnosti u Bosni i Hercegovini te da je pokazano da se može napraviti iskorak iako je Čović rekao da s “puno stvari nemaju zajednički stav sa SDA.

    Izetbegović: HDZ i SDA se trebaju uporno sastajati

    Predsjednik SDA Bakir Izetbegović je nakon sastanka HDZ-a BiH i SDA u Mostaru kazao da nisu riješene strateške stvari jer, kako je kazao, treba uskladiti odluke Ustavnog suda, Suda za ljudska prava u Strasbourgu, težnje HDZ-a i HNS-a te gledanje SDA i građanskih stranaka.

    “To se može pomiriti ali je to daleko. HDZ i SDA se trebaju uporno sastajati i razgovarati i da imaju zajednički odgovor na krizu koju imamo u BiH. Mi zaista imamo partnerstvo da se amortiziraju udari krize. Jednako gledamo na odluke Ustavnoga suda, one se sve trebaju uvažiti. HDZ smatra da strane sudce Ustavnoga suda trebaju zamijeniti domaći. To misli i SDA, ali smo stava da se to ne može uraditi na prečac. Blokadu državnih institucija je moguće premostiti kroz ispunjavanje 14 prioriteta koje nam je postavila Europska komisija“, rekao je Izetbegović.

    I Izetbegović je dodao kako i dalje ima puno pitanja o kojima HDZ i SDA nemaju iste stavove. „Ali u ovakvom trenutku idemo na ono gdje se možemo dogovoriti. Ne otvaramo nove probleme, nego idemo raditi što možemo“.

    Na sastanku izaslanstava HDZ-a i SDA govorilo se i o problemu regionalne deponije Uborak kod Mostara. Za rješavanje problema sa deponijom istaknuli su kako se uključiti treba i Federacija. Po pitanju migrantske krize i očekivanog nadolazećeg vala migranta, čelnici SDA i HDZ-a usuglašeni su kako bi hitno trebalo održati sjednicu Vijeća ministara gdje bi se rješile jasne smjernice za postupanja.

    Izetbegović je naglasio kako je ”potrebna operativna sjednica Vijeća ministara. Vidimo kako to rade druge zemlje, ne trebamo mi izmišljati toplu vodu”. Složio se kako je nemoguće da policija sama vrši nadzor tolike granice te pozdravlja inicijativu za ‘izvačenje’ vojske na granice ali to, tvrdi, traži i financijska sredstva.

    #mostar Bakir Izetbegović Dragan Čović HDZ izdvojeno SDA
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    03.07.2025

    Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije

    03.07.2025

    Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS

    03.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida

    Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.