Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”
    • Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem
    • Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”
    • Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica
    • Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?
    • Inzko u otvorenom pismu PIC-u apelira: S najvećom pažnjom odvagajte odluku o visokom predstavniku, posljedice bi mogle biti nepopravljive
    • Istraživanje o prisutnosti žena u medijima – Pehlić: “Nikada ne možete uvrijediti muškarca kao što možete uvrijediti ženu”
    • Trump šalje američkog generala za novog veleposlanika u BiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Ekonomija

    Top 10 najboljih država za startupe u 2020.

    republikaBy republika21.02.2020No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Startupovi mogu biti iznimno unosni ako uspiju, što objašnjava zašto se u njih toliko ulaže od strane investitora, ali i država. Već jedan koji se probije na globalnoj razini može višestruko vratiti uloženo u sve ostale i upravo zato se financijsko poticanje svima isplati u konačnici.

    Ali, neke države to rade bolje o drugih i ovdje ćemo vam ih predstaviti deset koje za startupe nude najbolju klimu pa samim time i najviše šanse za uspjeh, piše ictbusiness.info.

    1. Japan

    U ovom trenutku ima deset tisuća startupova i to ne čudi jer 2018. predstavljen je ambicizoni J-Startup program, kojem je cilj iznjedriti minimalno 20 uspješnih startupa do 2023. Pod time se misli da izađu uspješno na burzu te se postave kao kompanije ili da posluju kao što su donedavno Uber, Lyft ili Spotifya. Dakle, da zaradu broje u milijardama američkih dolara te da “operiraju” na globalnoj razini.

    Startupi su vezani uz razne industrijske grane, a već sad su poznati Mercari, SmartNews i Hachi Tama.

    2. Njemačka

    Već neko vrijeme privlači europske talente, nudi im iznimno prihvatljive i primamljive uvjete te se trudi na sve načine biti što neovisnija država. Uostalom, četvrta je ekonomska sila na svijetu i da bi zadržala ili poboljšala poziciju, mora nuditi na globalnoj razini nešto ekstra, nešto svoje. Uostalom, koliko je bitno poboljšati startup scenu, potvrđuje suradnja Njemačke s poznatim svjetskim investitorima kao Earlybird VC i Ciaran O’Leary. Uz to, pokretanje startupa je transparentno, kultura poslovanja je na najvišim razinama i engleski jezik je svugdje primaran pa više nema barijere te vrste.

    Popularni startupi koji su se proslavili na svjetskoj razini svakako su SoundCloud, Trivago i Clue.

    3. Sjedinjene Američke Države

    Domovina startupa, najjača na svijetu po pitanju onih koji su ostvarili uspjeh. Ipak, proteklih godinu do dvije investicije su ponešto usporile jer pokazalo se da sve manji broj startupa uistinu uspije, tako da je nešto teže doći do financija nego prije. Ali, osim Silicijske doline, sjajne prilike za startupe nude i Atlanta, New York, San Diego i San Francisco.

    I svi oni žele svijetu predstaviti novi Google, Facebook, Microsoft, Uber, Apple, Instagram…

    4. Švicarska

    Nije slučajno proglašena za najinovativniju državu 2017. Pozicionirala se kao idealna za startupe vezane uz kriptovalute i blockchain tehnologiju. Zato svi koji žele nešto značiti na toj sceni, hrle u Zug, grad broj jedan po tom pitanju. Uostalom, već je prozvan Kripto dolina (eng., Crypto Valley). Dosad je svijetu ponudio Roivant Sciences, Dfinity i Ethereum.

    5. Velika Britanija

    Iako je napustila Europsku uniju, i dalje je primamljiv izbor za startupe. Jer, trgovinski sporazumi vjerojatno će ostati na snazi, englesko govorno područje, razvijena kultura poslovanja, jednostavno pokretanje posla bez previše birokracije, kao i moćno gospodarstvo… izraziti su motivi za pokrenuti startup u Velikoj Britaniji. Uostalom, sedam od deset vodećih investicijskih kuća bazirano je upravo u njoj, kao što je i 37 posto uspješnih startupa imalo “britanske korijene”.

    Posljednjih godina svjedočili smo uspjehu startupa kao TransferWise, Revolut i Perkbox.

    6. Kanada

    Sjeverna Amerika sama po sebi iznimno je privlačna destinacija, a samim time i Kanada. Koja nudi educirano stanovništvo, transparentnost, razvijenu infrastrukturu, prihvatljive kamate pri poslovanju s drugim valutama, porezne olakšice… Glavni gradovi za startupe su Montreal, Toronto-Waterloo, Ottawa, Edmonton, Vancouver i Quebec City, a glavna područja su umjetna inteligencija, znanost i zdravstvo, financije, veliki podaci, kibernetička sigurnost, gaming, blockchain i analitika.

    Poznati startupi iz Kanade su Shopify, Kik i Hootsuite.

    7. Švedska

    Domovina brojnih uspješnih kompanija ima i uspješnu startup politiku. Upravo zašto što je domaće tržište maleno, otpočetka poduzetnici razmišljaju globalno. Uz potporu države te njenih partnera među investitorima. Prednost su visoki porezi, što investitore tjera da uistinu dobro promisle prije ulaganja, a poduzetnike prije pokretanja posla. Ali, ako posao krene, prilike su iznimne. Naravno, tako nešto je i uteg, zato Švedska strancima nije toliko poželjna destinacija koliko bi mogla biti da je rizik poslovanja manji.

    Oni koji su uspjeli posljednjih godina su Klarna, Mojang i Spotify.

    8. Južna Koreja

    Tehnološka zemlja, u svakom smislu. Otvorena za novitete, što se odrazilo na startup politiku. Koja je 2018. doživjela procvat jer je država svaki koji se pokrenuo oslobodila plaćanja poreza i raznih nameta pune dvije godine. To je dovoljno vremena za vidjeti hoće li biti moguće ostvariti uspjeh. Naravno, zahvaljujući toj politici, svjedoči se rastu broja startupa.

    Otprije je Južna Koreja poznata po kompanijama kao Samsung i LG, a u novije vrijeme tu su Bluehole i Coupang.

    9. Australija

    Riječ je o jednoj od najprijateljskiji orijentiranih zemalja u startup smislu. U 2016. i 2017. čak se investiralo na tamošnju startup scenu više nego u SAD-u ili Europi, no činjenica da se nalazi toliko daleko predstavlja mnogima izvana prepreku. No, potpora države i partnerskih investitora, privlačni su svakome tko misli pokretati startup.

    Posljednjih godina uspjeh su polučili Canva, Airwallex, Atlassian…

    10. Singapur

    Jedna od najbogatijih i najskupljih zemalja na svijetu mnogo truda ulaže u startup scenu. Zato ne čudi što se tamo nalazi više od 150 svjetski poznatih investicijskih kuća. No, visok standard i dalje je izniman teret pa u Singapur dolaze uistinu samo oni koji imaju unaprijed dogovorene investicije i višegodišnji plan. Zato većina startupa koji se tamo pokrenu i uspiju, a najpoznatiji u posljednje vrijeme su Lazada, Garena i Grab.

     

    /Republikainfo.com/

    razvoj start up tvrtke
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Bogatija država, siromašniji građani: Dolazi li s umjetnom inteligencijom era rasta bez zapošljavanja?

    31.05.2026

    EU kaznila Temu s 200 milijuna eura

    28.05.2026

    Vrtoglavi rast cijena u BiH: Je li kupnja stana postala nemoguća misija?

    25.05.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem

    Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.