Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dodik više nije bjegunac od pravosuđa – Sud BiH, na zahtjev Tužiteljstva BiH, ukinuo mu tjeralicu i pritvor: “Umoran sam od svega”
    • Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti
    • Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO
    • U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…
    • Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući
    • Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra
    • Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije
    • Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Kolumne

    Moraju li i u Njemačkoj novinari šutjeti?

    republikaBy republika02.08.2015No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Piše: Martin Muno/DW

    Činjenica da živimo u doba sveopćeg nadzora jedna je od gorkih spoznaja koja prati sve nas koji koristimo internet najkasnije od otkrića Edwarda Snowdena. A očito je i da nitko nije izuzet iz tog nadzora otkad znamo da je američka tajna služba prisluškivala i mobitel kancelarke Angele Merkel.

    U toj aferi ipak ostaje nejasno koliko je vlada u Berlinu znala o djelatnosti američke tajne službe i koliko je trpjela takvo prisluškivanje ili ga čak podupirala. Ali već i sama sumnja da je njemačka vlada pomagala nekoj stranoj sili u nadzoru ovdašnjeg stanovništva je nešto nečuveno i zaslužuje da bude rasvijetljeno na sve načine i svim sredstvima.

    I doista – glavni državni odvjetnik Harald Range je pokrenuo istražni postupak, ali se on vodio nevoljko i bio je brzo obustavljen. Ali sada je pokrenuta jedna nova istraga: državno odvjetništvo je pokrenulo postupak protiv dva novinara bloga Netzpolitik.org (Markusa Beckedahla i Andrea Meistera – na naslovnoj fotografiji) zbog sumnje u veleizdaju. Ova internetska stranica je, naime, u dva članka pisala o planovima ne američke, nego njemačke Službe za zaštitu ustavnog poretka o proširenju nadzora preko interneta. Kao dokaz su na blogu objavljeni i dijelovi dokumenata ove njemačke tajne službe koji su označeni kao povjerljivi. Zato je Služba za zaštitu ustavnog poretka pokrenula tužbu protiv novinara.

    Reći kako je to golem skandal je još vrlo suzdržana formulacija. Kad Služba ne čini ništa protiv počinitelja prisluškivanja nedužnih građana, ali tuži one koji taj postupak iznose na svjetlo javnosti nipošto se ne može reći da štiti ideju demokratske pravne države, nego da ju ugrožava. Izgleda da se u godini 2015. i izrijekom mora podsjetiti kako u ovoj pravnoj državi postoji nepovredivost privatnosti baš kao i sloboda novinarskog izvještavanja. Kad pak Služba za zaštitu ustavnog poretka i Državno odvjetništvo tako oštro kreću na novinare, onda to nije ništa drugo nego oštar napad na slobodu medija.

    Već smo čuli kad se novinari optužuju za veleizdaju

    Osobitu aromu u tom postupku daje i optužba kako je počinjena veleizdaja. Posljednji takav postupak u ovoj zemlji se vodio prije više od pedeset godina i također se poveo protiv kritičkog izvještavanja i pretvorio se u takozvanu Aferu Spiegel. Podsjetimo: politički tjednik Der Spiegel je u jesen 1962. objavio članak “Ograničeno sposobni za obranu” u kojem se kritički suočio s obrambenom politikom tadašnje njemačke vlade.

    Nakon toga je provedena premetačina u redakciji Spiegela, a protiv više novinara se povela istraga zbog “veleizdaje”. Više novinara je uhićeno, a i izdavač Rudolf Augstein je 103 dana sjedio u zatvoru. Dok je vlada tadašnjeg kancelara Adenauera branila postupak pravosuđa, na više mjesta je bilo prosvjeda i demonstracija.

    Ishod tadašnje afere je poznat: dva državna tajnika su otpuštena, a tadašnji ministar obrane Franz Josef Strauß također je morao odstupiti. Sloboda tiska je pobijedila, a i Spiegel i svi ostali kritični mediji su stekli ugled koji su zadržali još dugo godina nakon toga.

    Zato nam ostaje da se nadamo kako će ova “Afera Spiegel 2.0” imati sličan ishod.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    03.07.2025

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    22.06.2025

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    04.06.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Dodik više nije bjegunac od pravosuđa – Sud BiH, na zahtjev Tužiteljstva BiH, ukinuo mu tjeralicu i pritvor: “Umoran sam od svega”

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO

    U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…

    Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.