Promociju je moderirao Napretkov tajnik i poznati novinar Josip Vričko. Veliki broj uglednika iz političkog, kulturnog i akademskog života moglo se vidjeti na promociji, među njima i bivši predsjednik Republike Hrvatske prof. dr. Ivo Josipović, zatim nekadašnji članovi Predsjedništva BiH Krešimir Zubak i Stjepan Kljujić, načelnik Općine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić, ugledni teolog prof. dr. Mato Zovkić i mnogi drugi.
Osim predstavljanja ove iznimno važne i po mnogo čemu specifične monografije, večerašnja promocija ujedno je označila i ponovno otvorenje Lire, kultnog Napretkovog kluba i prostora koji je godinama bio omiljeno okupljalište Napretkovaca i građana Sarajeva. Lira je uvijek bila mjesto u kojem su se događale brojne i značajne kulturne i društvene manifestacije i mjesto u kojem su sklopljena i razvijena mnoga prijateljstva.
Prisutnima na promociji najprije se obratio dr. Hrvoje Šapina, autor i jedan od priređivača Monografije. Šapina je na početku istaknuo da se tekstovi i podaci u Monografiji temelje na Napretkovim godišnjacima, izvještajima središnjih tijela i podružnica te ostaloj dokumentaciji.
Podaci o događajima sustavno su prikupljani i obrađivani, a formirana je i Napretkova baza podataka koja je dostupna na cd-u i na Napretkovoj web stranici. Napretkova baza podataka znatno će olakšati posao znanstvenicima i svim zainteresiranim istraživačima Napretkovog rada i značenja. Šapina ističe da knjiga ima 564 stranice, a njeno posebno bogatstvo je preko pet stotina fotografija iz Napretkova arhiva.
Monografija ima 14 poglavlja i sadrži sve relevantne informacije o 7482 kulturna događaja koje je Napredak organizirao do 2015. godine, naglasio je Šapina. Iznoseći osnovne informacije o svim poglavljima Monografije, Šapina se kratko osvrnuo i na Napretkov humanitarni rad u ratnom periodu kada je Napredak podijelio 488 tona hrane, kao i 403.000 toplih obroka zajedno sa Vrhbosanskom bogoslovijom. Jedna od ljepših priča je Napretkova knjižnica koja je obnovljena 2003. godine zahvaljujući, prije svega, pomoći Vlade Republike Hrvatske. Napretkova knjižnica danas broji preko 35.000 knjiga.
Predsjednik ANU BiH akademik Miloš Trifković istaknuo je na početku da je počašćen što sudjeluje na promociji ove važne monografije. Akademik Trifković ističe da se izuzetno akribično sređenim podacima dokumentira 25 godina rada Napretka u turbulentnim vremenima.
Statistički podaci i dokumenti u knjizi daju veoma jasnu sliku o aktivnostima Napretka, od znanosti, kulture i umjetnosti, preko sporta i humanitarnih aktivnosti do djelovanja organa i tijela Napretka. Također, sadržaj ovoga djela jasno ukazuje na široki narodni i demokratski karakter Napretka. Ovo što je Napredak radio i radi ogroman je doprinos hrvatskoj ali ne samo hrvatskoj kulturi – rad i rezultati Napretka naše je zajedničko naslijeđe, ističe akademik Trifković.
Prisutnima se na kraju obratio predsjednik Napretka prof. dr. Franjo Topić. Napredak se odmah nakon obnove opredijelio da bude inkluzivan, da uključuje i bude otvoren za sve ljude. Neograničen je broj ljudi koji su sudjelovali na Napretkovim manifestacijama. Za 28 godina od obnove Napretku se nikada nije dogodilo da netko druge vjere ili nacije neće sudjelovati na nekoj Napretkovoj manifestaciji.
To je beskrajno važno za ovu zemlju, smatra Topić. Isto vrijedi i za strance – nema ambasade koja neće surađivati s Napretkom. Isplatilo se u Napredak uložiti silnu energiju i trud, kazuje predsjednik Napretka, dodajući: ”i da ga sad ugasimo Napredak se isplatio”. Topić se osvrnuo na uspjehe Napretkovih šahista i nogometaša koji su upravo dokaz spomenute inkluzivnosti, odnosno multietičnosti. Napredak promiče dijalog i ekumenizam života, a to odražavaju i Napretkova sportska udruženja. Napredak je dobro ovoga grada, ove zemlje i šire, on je već davno prešao granice. Pa je tako Napredak već osam godina član Europske asocijacije za radnička pitanja (EZA), a zajedno sa EZA-om Napredak će u 7. mjesecu organizirati konferenciju u Osijeku, informirao je prisutne predsjednik Napretka.
Govoreći o životu u inozemstvu i životu u BiH, Topić je rekao: ‘’Svugdje je život proza, jedino je život u Bosni i Hercegovini poezija”. U mnogim mjestima sve što se u kulturi radi, radi Napredak. Također, povijest Napretka je i povijest graditeljstva. Napredak je godišnje gradio po tisuću kvadrata. To su najbolje zgrade u Sarajevu, Zagrebu, Mostaru, Širokom Brijegu, rekao je Topić na kraju, zahvalivši se još jednom svim prisutnima.
(Republikainfo.com)