“Ona će dati ocjene na ranije prijedloge i na neke elemente koji su u međuvremenu spominjani, a sa stajališta europskih standarda, našeg Ustava, Konvencije o ljudskim pravima”, rekao je predsjednik SDA.
Na današnjem sastanku, koji je ujedno i posljednji pred raspisivanje općih izbora sudjelovali su predsjednici SDA, HDZ-a, SDP-a i DF-a Bakir Izetbegović, Dragan Čović, Nermin Nikšić i Željko Komšić, te Damir Arnaut ispred SBB-a.
Neki od njih bili su pesimistični i prije susreta u rezidenciji američke veleposlanice Maureen Cormack, prvenstveno Nikšić i Komšić, a pojedini kao Izetbegović i Čović nisu marili za izjave medijima, izvjestio je Klix.ba.
Cormack i Wigemark “zadovoljni”, ali kiselog lica
Također, neki od bh. parlamentaraca kritizirali su i Izaslanstvo Europske unije u BiH poručujući kako je ovo diplomatsko predstavništvo u našoj zemlji postalo “event agencija”.
Šef Izaslanstva uvropske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark i veleposlanica SAD-a u BiH Maureen Cormack kazali su kako je današnji sastanak bio konstruktivan, te da se nadaju da će uključivanje stručnjaka Venecijanske komisije doprinijeti pronalasku rješenja.
“Ovo je drugi put da se ovako sastajemo. Prvi put su bila tri od pet lidera, večeras četiri od pet, a nadam se da će naredni put biti svih pet. U tom smislu mislim da idemo u pravom smjeru”, kazao je Wigemark.
Kazao je kako su čuli dobru i konstruktivnu razmjenu mišljenja, što je rezultiralo dogovorom o angažiranju Venecijanske komisije, te se nada da će novi proces s novim stručnjacima započeti što prije.
“Nadam se da će svi raditi u konstruktivnom raspoloženju i poštovati mišljenje Venecijanske komisije koja, moram napomenuti, nije tijelo koje donosi obvezujuće odluke. Ovo je korak u pravom smjeru iako nije osigurano nikakvo konačno rješenje za odluku Ustavnog suda u slučaju apelacije Ljubić”, rekao je Wigemark.
Ambasadorica Cormack kazala je kako računaju na političke stranke da će nastaviti s razgovorima.
“Zahvaljujem se EU i Venecijanskoj komisiji što su ponudili stručni savjet da se riješi ovo, pokazalo se, jako komplicirano pitanje. Ponavljam da su SAD posvećene tome da i dalje pomažu u ovom procesu kako bi se došlo do rješenja. Imali smo ozbiljan razgovor i on može predstavljati osnovu da se ide ka kompromisu”, zaključila je Cormack.
Izetbegović: Jedino usaglašeno da se angažira Venecijanska komisija
Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović kazao je kako je na današnjem sastanku bilo dobre volje, ali da lideri nisu pronašli rješenje. Jedino što su usuglasili je da će angažirati Venecijansku komisiju.
“Svi su ostali pri svojim stavovima. HDZ uporno ostaje pri tome da se usporedo treba rješavati i pitanje Predsjedništva BiH s čime se mi ostali ne slažemo. Angažirat ćemo Venecijansku komisiju kako bi dala ocjene na ranije prijedloge i na neke elemente koji su u međuvremenu spominjani, a sa stajališta europskih standarda, našeg Ustava, Konvencije o ljudskim pravima itd”, rekao je Izetbegović.
Kazao je kako će prvi sastanak biti održan u roku od sedam do 10 dana. Također, kazao je kako Međunarodna zajednica nije ponudila nikakvo svoje rješenje već inzistira da bh. lideri sami dođu do dogovora.
“Nije ništa izgubljeno jer se izmjene izbornog zakona mogu usvojiti do 5. listopada”, poručio je Izetbegović.
Nikšić: Nema sprekatularnih pomaka niti popuštanja
Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić smatra kako “sve strane u propalim pregovorima iskreno pokušavaju doći do rezultata, ali nažalost to svi žele postoći različitim putovima”.
“Nije bilo spektakularnih pomaka. Nije bilo popuštanja. Razgovori su protekli korektno i svi smo opredijeljeni da se riješi pitanje izaslanika u Domu naroda FBiH s tim da HDZ želi da se u to uključi i rješavanje problema izbora članova Predsjedništva BiH. Venecijanska komisija nam možda pomogne oko toga što je to što je odluka Ustavnog suda odnosno koji su to principi u skladu s europskim standardima”, rekao je Nikšić.
On je dodao da je popis 1991. godine neupitan i da SDP od toga neće odstupiti. Također, smatra kako danas postoji problem preglasavanja i nereprezentativnu zastupljenosti u Domu naroda FBiH.
Inače, dosadašnje razilaženje HDZ-a BiH s jedne i SDA, SDP-a, DF-a i SBB-a s druge strane nalazilo se u redefiniranju Doma naroda FBiH te definiranje načina izbora članova Predsjedništva BiH iz Federacije BiH.
Središnje izborno povjerenstvo BiH će 8. svibnja raspisati opće izbore u skladu s važećim Izbornim zakonom BiH i u skladu sa trenutnim ustavima.
Izjave za medije nije davao predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.
(Izvor: Agencije)